Jak ogrzać biurowiec, cz. 3: Biurowce pasywne, zero- i plusenergetyczne stają się standardem

Jeszcze kilkanaście lat temu budynek pasywny kojarzył się z niewielkim obiektem mieszkalnym, który posiadał nieciekawą, zwykle prostopadłościenną formę i monstrualnie grubą warstwę termoizolacyjną. Obecnie niczym nadzwyczajnym nie są nowocześnie zaprojektowane, a jednocześnie pasywne biurowce.

W Polsce powstają pierwsze biurowce zero- i plusenergetyczne, które w perspektywie dekady mają stać się standardem w budownictwie powierzchni pod wynajem. Postęp napędzany jest rozwojem nowoczesnych technologii, modą na eko, a przede wszystkim – pogonią za optymalizacją kosztów eksploatacji, w tym szczególnie zużycia energii.

Z wielu badań prowadzonych na terenie Europy wynika, że obok transportu i przemysłu to właśnie budynki, w tym przede wszystkim biurowce i inne obiekty wielkopowierzchniowe, zużywają najwięcej energii (ok. 40% całej produkcji). A co za tym idzie, emitują najwięcej CO2 do atmosfery.

Działania zmierzające do ciągłego podnoszenia efektywności energetycznej budynków wpisują się w ekologiczne trendy i cieszą się wielkim zainteresowaniem inwestorów, zarządców i najemców. Nic w tym dziwnego, ponieważ stwarzają możliwości realnej optymalizacji kosztów eksploatacji budynków.

Trzy składniki sukcesu biurowca plusenergetycznego

Istotą sukcesu energetycznego biurowca jest elastyczne połączenie trzech obszarów wytwarzania i zarządzania energią:

  • zastosowanie najwyższej klasy materiałów budowlanych – aby można było mówić o realnych zyskach ze stosowania standardów budownictwa pasywnego, przy projektowaniu i budowie należy postawić na najwyższej jakości materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne, pozwalające ograniczyć do minimum straty ciepła,
  • nowoczesne systemy HVAC i własna produkcja energii – nowoczesne systemy HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning) są odpowiedzialne za wytwarzanie ciepła, jego odzyskiwanie i wtórne wykorzystanie (rekuperacja), chłodzenie budynku, zapewnienie doskonałej jakości powietrza (wentylacja, nawilżanie, filtrowanie), a często także produkcję energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych (panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła) oraz w oparciu o rozwiązania mieszane (np. układy stosujące trigenerację można w jednym procesie technologicznym produkować ciepło, wodę lodową i energię elektryczną),
  • zaawansowane, zautomatyzowane zarządzanie – integracja wszystkich podsystemów automatyki budynkowej w ramach jednego systemu BMS (ang. Building Management System) jest koniecznym warunkiem optymalnego wykorzystania energii, minimalizacji strat oraz efektywnego reagowania na zmieniające się warunki pogodowe i zapotrzebowanie użytkowników – czym lepiej działający BMS, tym większe oszczędności energii.

Standardy projektowania i utrzymania

Niezależnie od typu budynku jego efektywność energetyczna zależy nie tylko od nowoczesnych materiałów, technologii i zarządzania, ale także w nie mniejszym stopniu od wysokich standardów projektowania oraz utrzymania niezmiennej sprawności i wydajności systemów budynkowych.

O projektowaniu biurowców pasywnych napisano niejedną pracę naukową. Najbardziej oczywiste, generalne zasady można podsumować w kilku punktach:

  • zwarta bryła – czym prostsza i bardziej zintegrowana konstrukcja (ideałem jest kula, posiadająca najlepszy stosunek objętości do pola powierzchni, zaraz po niej sześcian i prostopadłościany), tym mniejsze straty cieplne i większa szansa na wyeliminowanie mostków cieplnych,
  • duże przeszklenia – pozwalają wykorzystywać szeroko naturalne światło (tanie i zdrowe dla oczu) oraz ciepło promieni słonecznych, okna o niskich parametrach przenikania ciepła (wyposażone w rolety i żaluzje),
  • ponadstandardowa izolacja termiczna – grubsza warstwa termoizolacyjna na fasadzie (np. styropian powyżej 25 cm), zastosowanie zieleni na dachu i/lub fasadach w celu ograniczenia przegrzewania/wychładzania budynku,
  • budynek orientowany – o ile to możliwe, umieszczenie większości otworów okiennych po stronie południowej, a unikanie „dziurawienia” fasady od strony północnej, aby maksymalnie wykorzystać ciepło słońca i ograniczyć straty energii.

Właściwie zaprojektowany, właściwie wykonany i odpowiednio wyposażony biurowiec wymaga nie mniej profesjonalnego i nowoczesnego zarządzania – w przeciwnym razie może nie spełnić pokładanych w nim nadziei, związanych z optymalizacją kosztów energii. Rolę zarządcy tak skomplikowanej struktury najlepiej powierzyć doświadczonej firmie z sektora FM. Współpracę należy podjąć już na etapie projektowania czy modernizacji obiektu. Dzięki temu w pełni wykorzystamy potencjał doradczy i unikniemy błędów, np. wynikających z niewłaściwego doboru automatyki budynkowej. W FM Solutions doskonale rozumiemy potrzeby Klienta jakim jest właściciel lub zarządca biurowca. Specjalizujemy się w obsłudze technicznej nieruchomości.

Zapraszamy do kontaktu!