WELL Health-Safety Rating – certyfikat potwierdzający bezpieczeństwo w budynku

Co zrobić, aby pracownicy czuli się w biurze bezpiecznie? Jak zapewnić im najwyższe standardy w zakresie ochrony zdrowia? Utrzymanie nieruchomości w obecnych czasach  wiąże się z wieloma wyzwaniami. Z pomocą przychodzi jednak certyfikat WELL Health-Safety Rating, który został opracowany właśnie z myślą o bezpieczeństwie użytkowników budynku.

Certyfikat WELL – co to znaczy?

WELL Building Standard to system certyfikacji wielokryterialnej, który wywodzi się z USA i został stworzony przez firmę Delos. Jego wyróżnikiem jest to, że skupia się przede wszystkim na użytkownikach budynku, zapewniając im komfort i zdrowie. 

W 2020 roku International WELL BuildingInstitute (IWBI), który jest operatorem tego systemu, postanowił stworzyć nowy certyfikat, odpowiadający na potrzeby związane z pandemią COVID-19. W tym celu powołano specjalny zespół składający się z prawie 600 ekspertów z różnych dziedzin, którzy wspólnie przeanalizowali oraz wybrali najskuteczniejsze procedury dotyczące zdrowia publicznego. Tak właśnie postał nowy schemat certyfikacji – WELL Health-Safety Rating – pozwalający na utrzymanie nieruchomości w taki sposób, aby była ona nie tylko przyjazna, ale przede wszystkim bezpieczna.

W Polsce pierwszym obiektem, który uzyskał taki certyfikat, jest katowicki biurowiec .KTW. Co dla nas ważne, obsługa techniczna budynku należy do firmy FM Solutions.

Facility management z certyfikacją

WELL Healthy-Safety Rating to certyfikacja, w ramach której ocenia się sześć obszarów:

  • procedury dezynfekcji i sprzątania – to m.in. zapewnienie właściwych warunków do mycia rąk czy stosowanie przegród lub samoobsługowych systemów kontroli dostępu;

  • plany gotowości w sytuacjach kryzysowych – dotyczy to wdrożenia procedur i zapewnienia wyposażenia na wypadek zagrożeń naturalnych, zdrowotnych, technologicznych czy wywołanymi przez człowieka;

  • dostępność opieki zdrowotnej – są to wymagania dotyczące zapewnienia użytkownikom np. świadczeń medycznych, testów na choroby zakaźne, konsultacji z zakresu zdrowia psychicznego, promowania szczepień przeciw grypie czy promowania środowiska wolnego od papierosów;

  • zarządzanie jakością powietrza i wody – to m.in. przeprowadzenie oceny systemu wentylacji i oczyszczania powietrza, regularne testy jakość powietrza i wody czy procedury zapobiegania powstawaniu pleśni oraz wilgoci w budynku;

  • zaangażowanie interesariuszy i komunikacja – są to kwestie związane z promowaniem zdrowia i dobrego samopoczucia wśród użytkowników;

  • innowacje – jest to dodatkowa kategoria, w której punkty przyznaje się m.in. za wprowadzanie niestandardowych, nowoczesnych rozwiązań, których korzystny wpływ na zdrowie potwierdzają badania naukowe. 

Warunkiem otrzymania certyfikacji jest zaimplementowanie minimum 15 z 21 kryteriów. Co istotne, WELL nie jest certyfikatem, który raz przyznany, zostaje w budynku na zawsze. Ten system należy traktować jako ciągły proces, wymagający stałego badania i udoskonalania. W przypadku WELL Healthy-Safety Rating certyfikat ważny jest przez rok, po czym wymaga on weryfikacji i odnowienia.

WELL Healthy-Safety Rating można uzyskać zarówno w nowym, jak i istniejącym budynku o różnych funkcjach. Oprócz biur czy hoteli mogą to być także sklepy, magazyny, budynki mieszkalne czy zakłady przemysłowe. 

Certyfikat WELL – czy warto?

Certyfikat to przede wszystkim gwarancja, że w obiekcie zastosowano rozwiązania przebadane naukowo. Dzięki temu można mieć pewność, że są one skuteczne. Jest to więc bardzo korzystne dla użytkowników budynku i daje im potwierdzenie, że mogą się czuć w nim bezpiecznie. Co więcej, facility management według kryteriów WELL to również podkreślenie zaangażowania inwestora w kwestie bezpieczeństwa i zdrowia. Warto również dodać, że w przypadku nowoczesnych biurowców samo wdrożenie oraz obsługa techniczna budynku z certyfikatem stanowi relatywnie niski koszt, a część założeń można spełnić m.in. poprzez odpowiednie procedury zarządcze.