Ochrona nieruchomości - czym jest system CCTV?

CCTV to skrót od angielskiej nazwy Closed-circuit Television, którą w Polsce tłumaczy się jako: telewizję przemysłową, monitoring wizyjny lub telewizyjne systemy dozorowe. Jest to jedno z zabezpieczeń stosowanych przez ekspertów, np. Apleona FMS, w ochronie mienia i osób. 

CCTV – podstawowe informacje 

System telewizji przemysłowej składa się z pewnej liczby rozsianych po nieruchomości kamer, które jednocześnie transmitują obraz do jednostki odbiorczej, która go rejestruje i archiwizuje. W zależności od wielkości obiektu oraz potrzeb klienta, liczba zainstalowanych kamer może wahać się od kilku do kilkuset. W skład systemów telewizji przemysłowej wchodzą także elementy takie jak: rejestratory, przełączniki oraz oprogramowanie do zarządzania. To dzięki tej technologii możemy otrzymać powiadomienie o niebezpiecznym zdarzeniu, wybrać strefy działania kamer czy wykryć ruch w budynku. System może posiadać także bardziej zaawansowane funkcje, takie jak: rozpoznawanie i zapamiętywanie twarzy.

Funkcje telewizji przemysłowej

Systemy CCTV od lat montowane są we wszelkiego rodzaju instytucjach publicznych oraz nieruchomościach komercyjnych i mieszkaniowych, aby podnieść poziom bezpieczeństwa na ich terenie. Dzięki systemom telewizji dozorowej można odpowiednio wcześnie powiadomić właściwe służby i zapobiec wielu nieszczęśliwym zdarzeniom. Przykładem może być sytuacja, gdy osoba odpowiedzialna za kontrolę obrazu przesyłanego z kamer zobaczy podejrzanie zachowującą się osobę, która po raz kolejny pojawia się pod czyimś domem lub dostrzeżenie zalążek pożaru w magazynie przemysłowym. Szybka reakcja osoby w jednostce odbiorczej umożliwi zażegnanie kryzysu. Jeśli w jakimś obiekcie dojdzie jednak do włamania, zniszczenia mienia lub innego wykroczenia, dzięki telewizji przemysłowej można ustalić liczbę i wygląd osób biorących udział w zdarzeniu oraz pociągnąć je do odpowiedzialności.

Inne funkcje monitoringu

Telewizja przemysłowa może być także wykorzystywana w mniej oczywisty sposób, np. w opiece nad małymi dziećmi, osobami starszymi lub pacjentami w jednostkach leczniczych – opiekun takich osób nie jest w stanie być przy nich bez przerwy, zwłaszcza w przypadku liczniejszych grup. Dzięki kamerom podopieczni mogą pozostać pod stałą obserwacją. Dane z kamer mogą być także przydatne w gromadzeniu informacji o terenach miejskich, np. o godzinach i miejscach największego ruchu. Dzięki takim informacjom można lepiej zaplanować, np. rozbudowę infrastruktury danego miasta.

Dobrze działający system

Przy wyborze i instalacji telewizji dozorowej zawsze należy skorzystać z pomocy ekspertów. Aby system dobrze spełniał swoją rolę, trzeba także zadbać o właściwy zespół, który będzie go obsługiwał – pomimo nowych technologii, czynnik ludzki wciąż ma ogromne znaczenie w ochronie mienia i osób. W przeprowadzeniu całego procesu i szkoleń dla pracowników z pewnością wesprze wykwalifikowany Facility Manager.