Czym są systemy HVAC

HVAC - skrót, który laikom mówi pewnie niewiele, natomiast specjalistom z branży wentylacyjnej jest bardzo bliski. Rozwijając go i tłumacząc na język angielski otrzymamy frazy heating, ventilation, air conditioning. Czym tak naprawdę jest ten system i jakie ma zastosowanie, a przede wszystkim jak wpływa na komfort i zdrowie użytkowników budynków? 

Heating, ventilation, air conditioning

System HVAC w głównej mierze odpowiada za sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniach. To systemy, które mają za zadanie doprowadzić świeże powietrze do budynku, usunąć zużyte a także zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz. Tego typu instalacje obecne są w prawie w każdym większym obiekcie. HVAC bezsprzecznie pozytywnie wpływa na komfort pracowników i ich zdrowie, niweluje wszelkie alergeny, kurze, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. System jest w stanie zapewnić optymalne warunki w budynku przy zachowaniu wydajności energetycznej oraz niskich kosztów eksploatacji. Wentylacja i klimatyzacja może pochłaniać nawet kilkadziesiąt procent całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w danym budynku, w związku z czym optymalizacja w zakresie zużycia energii jest tak bardzo istotna. Ponadto HVAC ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż działanie niezintegrowanych urządzeń. System posiada wiele zalet. Jego zainstalowanie pozwala obniżyć rachunki za energię, zapobiegnie kondensacji oraz zamarzaniu, a także zagwarantuje doskonałą izolację cieplną i akustyczną

HVAC-R i HVAC-I

Rozróżniamy również instalacje HVAC-R, która obejmuje chłodzenie, a nawet izolacje – HVAC-I. Dlatego możemy spotkać również skrót z dodanymi literkami R - refrigeration oraz I - insulation. Warto projekt instalacji, doradztwo technicznie i całą obsługę powierzyć firmie z branży facility managementu, specjalizującej się w tej tematyce, takiej jak FM Solutions. Przemysłowe i komercyjne systemy HVAC-R obejmują takie elementy, jak kanały powietrzne, orurowanie, odpowietrzniki i termostaty. Profesjonalni technicy są odpowiedzialni za instalację i konserwację tych systemów oraz zapewnienie prawidłowego funkcjonowania każdej części. 

Dbanie o jakość powietrza w biurze

Zanieczyszczone powietrze w biurach może prowadzić do alergii, występowania bólu głowy, podrażnienia błon śluzowych, a nawet pojawienia się poważnych schorzeń układu oddechowego. W pomieszczeniach biurowych zanieczyszczenia pochodzą głównie z zastosowanych materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrz oraz są wynikiem aktywności człowieka. Z tego względu poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach biurowych może być realizowana za pomocą zmniejszenia liczby źródeł emisji zanieczyszczeń. Rozwiązaniami, które mogą być kluczowe w projektach biurowych jak i coraz częściej mieszkalnych są właśnie instalacje HVAC. Dr Hywel Davies, dyrektor Chartered Institution of Building Services Engineers, zwraca uwagę, że każda osoba w ciągu 1 sekundy powinna mieć dostęp do 10 litrów świeżego powietrza. Zwłaszcza jesienią oraz zimą i zwłaszcza w pandemii.