Co to jest fit-out? Zalety i korzyści

Fit-out: ujawnij oczekiwania, zatwierdź budżet i czekaj na klucze

Potrzebujesz szybkiej modernizacji (adaptacji, stworzenia od podstaw) przestrzeni biurowej, ale nie masz czasu ani odpowiednich ludzi, żeby zająć się wszystkimi etapami inwestycji? Możesz pozbyć się kłopotu, wybierając model fit-out, czyli zlecić kompleksowe poprowadzenie projektu zewnętrznej firmie. Wystarczy, że sprecyzujesz swoje oczekiwania i określisz budżet – całą resztą zajmie się ktoś inny.

Fit out jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala inwestorowi skupić się na celu prowadzonej inwestycji, zamiast tracić czas na kompletowanie dokumentów, poszukiwanie wykonawców, negocjowanie umów i inne żmudne, pracochłonne czynności, jakie na dodatek są zagrożone dużym ryzykiem błędów.

Co jest istotą fit-outu?

Podstawowa różnica pomiędzy tradycyjnymi sposobami prowadzenia inwestycji a modelem fit-out tkwi w szerokiej płaszczyźnie możliwych do zlecenia zadań. Nie chodzi o zakres samych prac budowlanych, instalacyjnych i wykończeniowych, lecz o to, że w ramach modelu fit-out można delegować na zewnątrz również zadnia koncepcyjne i kreacyjne. Firma specjalizująca się w fit-oucie zaczyna pracę od szczegółowego rozpoznania oczekiwań Klienta – zarówno tych związanych z inwestycją, jak też z obowiązkami, które chce scedować na zewnętrznego menedżera.

Gdy samodzielnie prowadzimy inwestycję, wszystkie pojawiające się w jej trakcie, a nie przewidziane wcześniej, problemy, musimy rozwiązać we własnym zakresie. W przypadku zastosowania modelu fit-out, zatwierdzamy kolejne etapy prac – rozwiązywaniem problemów zajmuje się podmiot nadzorujący inwestycję.

Korzyści z inwestycji w modelu fit-out

Korzyści z modelu inwestycyjnego fit-out są oczywiste, lecz warto wymienić najważniejsze:

  • łatwe formalności – doświadczona firma prowadząca inwestycję zazwyczaj przejmuje na siebie przygotowanie odpowiednich dokumentów, pozyskanie pozwoleń i wszelkich potrzebnych certyfikatów;
  • najlepsi wykonawcy – firma zajmująca się fit-outem posiada bazę sprawdzonych, godnych zaufania wykonawców, z których samodzielnym znalezieniem moglibyśmy mieć duży problem;
  • optymalny wybór materiałów i sprzętu – nawet podstawowe poznanie specyfiki, rynku i możliwości poszczególnych systemów budynkowych wykracza zazwyczaj poza możliwości (i nie ukrywajmy, także chęci) większości inwestorów, dlatego bardzo wygodnym dla nich rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznych fachowców w ramach modelu fit-out;
  • fachowy nadzór inwestycyjny – biurowiec to konglomerat bardzo różnych systemów i urządzeń, materiałów oraz rozwiązań technicznych, których zrozumienie i sprawowanie nadzoru nad powstawaniem inwestycji wymaga specjalistycznej wiedzy z wielu różnorodnych branż – odpowiednie kompetencje to właśnie wkład firmy oferującej zarządzanie projektem budowy czy modernizacji obiektów biurowych;
  • skrócenie czasu realizacji inwestycji – zespól doświadczonych, zewnętrznych profesjonalistów gwarantuje wykonanie powierzonego zadania w najkrótszym możliwym czasie.

Może paść argument, że zlecenie przeprowadzenia inwestycji zewnętrznej firmie podwyższa ogólne koszty całej operacji. To prawda i fałsz jednocześnie. Za fit-out musimy – co jest oczywiste – zapłacić. Jednak samodzielne prowadzenie inwestycji tylko pozornie jest bezkosztowe: zawsze płacimy czasem i zaangażowaniem własnym oraz zatrudnianych pracowników, którzy muszą odłożyć swoje podstawowe obowiązki „na później” lub wykonywać je w nadgodzinach. Dodatkowe, bardzo poważne koszty mogą wygenerować błędy popełnione przy zakupach sprzętu, negocjacjach z podwykonawcami oraz w czasie prowadzenia nadzoru. W modelu fit-out cała odpowiedzialność spada na podwykonawcę.

Kiedy jest czas na fit-out?

Zawsze wtedy, gdy potrzebujemy przeprowadzić aranżację, przebudowę, modernizację całych przestrzeni biurowych czy wybranych instalacji, a nie mamy czasu lub nie mamy kompetencji, aby zajmować się inwestycją osobiście. Fit-out pozwala skupić się na prowadzeniu biznesu i poczekać na moment, gdy wszystko będzie gotowe oraz będziemy mogli zaprosić media na „nowe otwarcie”.

Fit-out to również doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy zwiększyć konkurencyjność swego obiektu na rynku powierzchni biurowych pod wynajem. Jeżeli mamy własną wizję, jesteśmy przekonani, że będzie skutecznie przyciągała najemców, to nie musimy korzystać z outsourcingu. Jeżeli jednak wiemy tylko tyle, że „potrzebna jest zmiana”, że „konieczne jest unowocześnienie wyglądu i wyposażenia”, to znaczy, że pora na skorzystanie z profesjonalnego dostawcy usług fit-outu. Powierzenie inwestycji firmie zewnętrznej to nie tylko opisane wyżej korzyści, lecz także otwarcie się na najnowsze trendy na rynku. Korzystając z modelu fit-out – i to jest chyba jego największa zaleta – otrzymujemy solidne, sprawdzone know-how.

Dlaczego fit-out jest stworzony dla FM?

Realizacją projektów w modelu fit-out może zajmować się firma budowlana czy biuro projektowe. Jednak fit-out wydaje się stworzony dla doświadczonych firm z sektora FM. Facility managerowie na co dzień zajmują się bardzo podobnymi, lecz zazwyczaj cząstkowymi działaniami. Często też muszą radzić sobie z błędami popełnionymi przez projektantów czy budowlańców, aby zapewnić poprawne funkcjonowanie techniczne obiektów. Fit-out jest dla FM okazją do objęcia pełnej kontroli nad przebiegiem inwestycji. Efekty są wyłącznie pozytywne: następuje harmonijne zestrojenie koncepcji wizualnych i funkcjonalnych z tą czysto techniczną.