Fotowoltaika – na dachu czy na gruncie?


Instalacja fotowoltaiczna – na dachu czy na gruncie?

Wybór miejsca, w którym pojawi się instalacja fotowoltaiczna, zależy od kilku czynników. Oto co warto wziąć pod uwagę:

 • Rodzaj i pochylenie dachu – nie każdy dach będzie odpowiedni do montażu instalacji. Znaczenie ma tu m.in. kierunek połaci, jakość poszycia, wielkość i kształt, a także materiał, z jakiego został on wykonany. Paneli nie można zamontować m.in.na dachu z eternitu czy azbestu.

 • Nasłonecznienie lub zacienienie terenu–panele powinny znaleźć się w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Jeśli więc dach jest osłoniony np. przez wysokie drzewa, nie będzie to najlepsze miejsce na instalację. Podobnie będzie w przypadku gruntu porośniętego przez wysoką roślinność. 

 • Aspekty wizualne – ten czynnik również ma znaczenie, dlatego warto przemyśleć, które ustawienie – na gruncie czy na dachu – będzie dla nas bardziej estetyczne.

Przed podjęciem decyzji warto więc wykonać dokładny audyt fotowoltaiczny, dzięki któremu instalacja będzie miała najwyższą wydajność. 

Fotowoltaika na dachu – wady i zalety 

Montaż fotowoltaiki na dachu to bardzo korzystne rozwiązanie, jeśli tylko pozwala na to sytuacja. Najlepiej, kiedy fotowoltaika ułożona jest po stronie południowej o nachyleniu około 40 stopni. Instalacja sprawdzi się też na dachu ułożonym na wschód-zachód. Pod uwagę warto wziąć także wszystkie elementy wystające (np. kominy, wywietrzniki), które mogą rzucać cień na ogniwa i obniżać ich wydajność.  Jeśli dach pokryty jest dachówką, warto mieć zapasowo kilka sztuk, ponieważ podczas prac montażowych na dachu mogą one pęknąć. 

Zalety takiej instalacji to m.in.:

 • Mniejsza widoczność paneli – instalacja na dachu zwraca mniejszą uwagę niż wykorzystanie gruntu.

 • Brak ingerencji w przestrzeń wokół budynku – działka pozostanie wolna i będzie można wykorzystać ją do innych celów.

 • Mniejsze ryzyko zacienienia paneli przez drzewa niż w przypadku gruntu – dzięki temu instalacja będzie mieć większą sprawność.

 • Koszt instalacji – jeśli dach jest odpowiednio nachylony, to koszt całej instalacji będzie niższy, ponieważ nie wymaga to przygotowania specjalnej konstrukcji. 

Z drugiej strony, fotowoltaika na dachu charakteryzuje się gorszym dostępem do ogniw, co może być utrudnieniem przy czyszczeniu instalacji. Dodatkowo jeśli dach jest nieodpowiednio pochylony, potrzebna będzie dodatkowa konstrukcja, co zwiększy koszt inwestycji. 

Zastanawiasz się nad wyborem paneli fotowoltaicznych? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie!

Fotowoltaika na gruncie – wady i zalety 

Panele fotowoltaiczne na gruncie można ustawić w dowolny sposób, aby były jak najbardziej wydajne. To pełna kontrola nad nachyleniem oraz ekspozycją instalacji. Dzięki wolnej przestrzeni pod ogniwami instalacja ma także lepszą wentylację. Atutem jest także lepsza dostępność paneli, co ułatwi ich konserwację. 

Jednak takie rozwiązanie ma także kilka wad:

 • Koszt instalacji może być wyższy, ponieważ potrzebna będzie specjalna konstrukcja do montażu ogniw. 

 • Wykorzystanie przestrzeni – panele to inwestycja na wiele lat, co oznacza, że teren przystosowany do montażu instalacji będzie na stałe zajęty. Może to być więc spore ograniczenie w planowaniu zagospodarowania działki w przyszłości.

 • Odpowiednie nasłonecznienie – może to być trudniejsze do osiągnięcia niż  w przypadku dachu np. ze względu na drzewa. Poza osłanianiem na panele mogą także spadać m.in. liście, które dodatkowo zmniejszą sprawność instalacji.

 • Ryzyko kradzieży – niestety, instalacja na gruncie może być ryzykowna ze względu na większy dostęp do ogniw, a co za tym idzie – większe ryzyko kradzieży elementów konstrukcji. 

Decydując się na takie rozwiązanie, należy także pamiętać, że połączenie instalacji gruntowej z domem odbywa się przez ziemny przekop. Dlatego też instalacja fotowoltaiczna powinna być jak najbliżej budynku, do którego dostarczany będzie prąd.