Utrzymanie czystości w biurowcu, cz. 3: Najczyściej powinno być tam, gdzie nikt nie zagląda. Utrzymanie higieny kanałów wentylacyjnych

Lśniąca szklana fasada, czyste ciągi komunikacyjne, higieniczne toalety, wysprzątane pomieszczenia biurowe – to wszystko decyduje o dobrym samopoczuciu pracowników, buduje prestiż firmy, jest wizytówką jej wartości. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że o naszym samopoczuciu, zdrowiu i komforcie decyduje utrzymanie czystości w tych miejscach, które są ukryte przed wzrokiem – nie tylko osób postronnych, ale także samych użytkowników.

Biurowce, wyposażone w nieotwieralne okna i wielkie przeszklenia, potrzebują do skutecznej wentylacji setek i tysięcy metrów kanałów wentylacyjnych. Zaniedbanie utrzymania czystości w instalacjach prowadzi do bardzo groźnych następstw.

Zadbaj o zdrowie biurowca

Popularne, stosowane powszechnie w biurowcach nieotwieralne okna uniemożliwiają szybką wymianę powietrza. Zadanie to w całości przejmuje wentylacja mechanicznaPrzy braku odpowiedniej pielęgnacji przewody wentylacyjne stają się miejscem gromadzenia zarówno zanieczyszczeń mechanicznych, jak i środowiskiem rozwoju wielu bakterii, grzybów oraz pleśni. Drobnoustroje, wraz z kurzem, dostają się do pomieszczeń biurowych, a następnie do dróg oddechowych osób pracujących w danym miejscu.

Od dziesięcioleci mówi się o syndromie chorego budynku, czyli miejsca, w którym znaczna część przebywających w nim regularnie ludzi uskarża się na bóle głowy, alergie, nieprzyjemne zapachy, podrażnienia błon śluzowych i inne dolegliwości związane z niską jakością powietrza. Można powiedzieć, że na podobnie szkodliwe oddziaływanie kurzu i bakterii jesteśmy narażeni w domu czy na ulicy. Jednak problemem biurowców i innych obiektów, w których za wymianę powietrza odpowiada wentylacja mechaniczna, jest nie sam fakt obecności zanieczyszczeń, lecz ich koncentracja i stała emisja do pomieszczeń użytkowych.

Nie oszczędzaj na czyszczeniu kanałów

Systemy wentylacyjne wymagają regularnego czyszczenia, dezynfekcji oraz wymiany filtrów. Nie są to zabiegi tanie, więc istnieje pokusa, aby ograniczać ich liczbę. To zła praktyka i wyłącznie pozorna oszczędność. Pieniądze, których nie wydaliśmy na konserwację i utrzymanie czystości systemów wentylacyjnych, będziemy musieli przeznaczyć z nawiązką na płatne zwolnienia lekarskie oraz straty wynikające z obniżonej wydajności i jakości pracy.

Odkurzaj systemowo

Ważnym elementem poprawy jakości sprzątania, a pośrednio także jakości powietrza, jest zastosowanie centralnego odkurzania. W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy nie występuje tu problem wtórnego roznoszenia kurzu i zawartych w im drobnoustrojów wraz z powietrzem wydostającym się z odkurzacza. Jednostka centralna znajduje się daleko od odkurzanych pomieszczeń – wszystkie zanieczyszczenia są wsysane do rur i wędrują nimi do odległego często o kilkadziesiąt czy kilkaset metrów pojemnika zbiorczego. Zassane przez odkurzacz centralny powietrze nie wraca do pomieszczeń.

Badaj i czyść powietrze

Jeżeli nie jesteśmy pewni jakości powietrza w biurowcu, najlepiej zlecić profesjonalne badania mikroklimatu w miejscu pracyAudyt pozwoli nam ustalić źródło ewentualnego problemu i szybko go usunąć.

Poza zadbaniem o czystość instalacji wentylacyjnej, możemy zastosować popularne (szczególnie od czasu nasilenia kampanii antysmogowych) oczyszczacze powietrza. Nie rozwiązują one kompleksowo problemu, jednak pozwalają na doraźne, odczuwalne poprawienie jakości powietrza, którym oddychamy w biurze.

Metodą trwałego, naturalnego poprawiania jakości powietrza są rośliny – czym więcej mamy ich w otoczeniu miejsc pracy, tym lepiej.