Jak często należy czyścić wentylację mechaniczną?

Wentylacja mechaniczna to system, który za pomocą wentylatorów i filtrów steruje wymianą powietrza w budynku, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, wymiana powietrza nie jest uniezależniona od warunków atmosferycznych panujących za oknem. W domach jednorodzinnych, wentylację mechaniczną stosuje się jeszcze dość rzadko, ale w nowoczesnych biurowcach, budynkach użyteczności publicznej czy zakładach produkcyjnych, to już standard. Jak dbać o wentylację mechaniczną by działała bez zarzutu?

Na czym polega czyszczenie wentylacji mechanicznej ?

Czyszczenie wentylacji polega przede wszystkim na mechanicznym usunięciu zanieczyszczeń stałych  zalegających w kanałach wentylacyjnych. Po usunięciu zanieczyszczeń, kanały wentylacyjne są dezynfekowane odpowiednimi środkami bakteriobójczymi  i grzybobójczymi. W skrajnych przypadkach, w których czyszczenie jest praktycznie niemożliwe, (np. silnie zabrudzone kanały tłuszczowe nad okapami kuchennymi) odcinki kanałów wentylacyjnych należy wymienić na nowe.

Wentylację mechaniczną czyścić można na sucho, za pomocą szczotek obrotowych (czyszczenie mechaniczne), sprężonego powietrza, specjalnego odkurzacza bądź na mokro za pomocą pary wodnej lub środków dezynfekujących. Bardzo ważnym elementem jest inspekcja dokonywana po czyszczeniu wentylacji, która ma na celu sprawdzenie tego, czy cały proces został wykonany należycie. Administrator budynku powinien otrzymać od firmy, która czyściła wentylację, protokół oraz dokumentację zdjęciową.

Co jaki czas należy czyścić wentylację?

Zasady utrzymywania kanałów wentylacyjnych w czystości i sprawności określają konkretne przepisy Prawa Budowlanego oraz normy europejskie (np. EN 15780). W budownictwie jednorodzinnym, rzadko kiedy stosuje się wentylację mechaniczną, a jeśli już została zamontowana, to jej czyszczenie w tego typu obiekcie, jest w zasadzie (ze względu na brak kratek rewizyjnych) bardzo trudne. Zazwyczaj zatem, czyszczenie wentylacji mechanicznej w domach wykonuje się poprzez czyszczenie bądź wymianę samych filtrów. W obiektach przemysłowych, czyszczenie wentylacji mechanicznej jest jak najbardziej możliwe.

Po czym poznać, że wentylacja wymaga wyczyszczenia? 

Sygnałami, które mówią o tym, że warto przyjrzeć się temu jak wyglądają kanały wentylacyjne i filtry jest pojawiający się zaduch w powietrzu oraz głośniejsze niż zwykle działanie systemu. Pewną wskazówką może też być zwiększony pobór mocy (choć w wielu sytuacjach może to być trudne do zauważenia). Największą wskazówką jest jednak inspekcja kanałów dokonywana za pomocą specjalistycznych kamer inspekcyjnych, za pomocą których sprawdzany jest stan zanieczyszczenia ciągów wentylacyjnych. Niekiedy podczas takiej inspekcji sprawdzany jest również poziom zagrożenia bakteriologicznego w powietrzu.

Badanie stanu wentylacji mechanicznej warto przeprowadzać raz na rok, dwa lata (o to, kiedy przeprowadzić kolejne badanie kanału najlepiej dopytać fachowca, który czyści instalacje. Tempo odkładania się zabrudzeń zależy od wielu czynników: od jakości powietrza w danym regionie począwszy, przez typ budynku i jego wykorzystywanie na sposobie budowy wentylacji mechanicznej skończywszy).

Jakie są korzyści z regularnego czyszczenia wentylacji?

Przede wszystkim zdrowotne. Czyste powietrze to komfort dla użytkowników obiektu oraz mniejsze ryzyko chorób związanych z drogami oddechowymi, alergiami czy zwykłymi przeziębieniami. Zanieczyszczone powietrze pogarsza też samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach – pojawiają się bóle głowy, nadmierne zmęczenie, trudności z koncentracją. A to, zwłaszcza jeśli mówimy o obiektach biurowych czy produkcyjnych, realnie wpływa np. na koszty pracy (czyli ma również wymiar ekonomiczny). Czyste kanały wentylacyjne to również mniejsze zagrożenie pożarowe oraz większa żywotność całej instalacji. Dzięki regularnemu czyszczeniu całej instalacji, w tym wentylatorów i rekuperatorów oraz wymianie filtrów, rzadziej dochodzi do uszkodzeń i awarii całego systemu