Jak obniżyć koszty energii elektrycznej?

Energia elektryczna z roku na rok staje się coraz droższa. Co można więc zrobić, aby obniżyć jej koszty? Gdzie należy szukać oszczędności? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Na początek zmiana nawyków

Najprostszym, ale nadal bardzo skutecznym sposobem na oszczędność prądu jest po prostu zmiana przyzwyczajeń. Takie rozwiązania zastosować możemy w przypadku wielu urządzeń. Oto przykłady:

  • Lodówkę warto umieścić z dala od urządzeń wydzielających ciepło, a gorącym produktom pozwólmy ostygnąć przed włożeniem do środka. 

  • Warto pamiętać, że czajnik elektryczny to prawdziwy pożeracz energii, więc starajmy się gotować tyle wody, ile naprawdę potrzebujemy.

  • Jeśli dane urządzenia nie są używane, starajmy się je wyłączać – nawet w trybie „stand by” zużywają sporo energii! Aby ułatwić ten proces, warto podpiąć część urządzeń do jednej dobrej jakościowo listwy przepięciowej i wyłączać je jednym kliknięciem. 

  • Oświetlenie to jeden z największych wrogów oszczędzania. Warto więc zainwestować w dobre żarówki energooszczędne, a jeśli się tylko da – korzystać z naturalnego światła. 

Taryfa – jednostrefowa czy dwustrefowa?

Innym sposobem na wygenerowanie oszczędności jest także zmiana taryfy prądu. Do wyboru mamy:

  • taryfę jednostrefową – w ciągu doby stawka za energię jest stała. W przypadku gospodarstwa domowego jest to G11, natomiast dla przedsiębiorstwa – C11 (dla firm zużywających do 40 kWh rocznie) czy C21 (powyżej 40 kWh rocznie).

  • taryfę dwustrefową – nocą, a czasami we wczesnych godzinach popołudniowych (13:00-15:00), stawka za prąd jest niższa. Dla domu jest to taryfa G12, która ma dwa warianty – G12w (z niższą stawką w weekendy) lub G12n (z niższą stawką jedynie w nocy). Firmy natomiast mogą skorzystać z C12a/22a (wyższe opłaty w godzinach szczytu i niższe w nocy oraz godzinach pozaszczytowych) lub C12b/C22b (niższe opłaty nocą, wyższe w dzień).

Warto więc zastanowić się, kiedy zużycie prądu jest największe i jaka taryfa będzie dla nas najlepsza. Jeśli zużywamy znaczną część energii nocą, zmiana taryfy może być dobrym rozwiązaniem.

Energooszczędne urządzenia 

Każde urządzenie na prąd posiada klasę energetyczną. Do niedawna były to klasy od A+++ do D, jednak od marca 2021 roku Unia Europejska zdecydowała się na przeskalowanie oznaczenia m.in. na lodówkach, pralkach, zmywarkach, telewizorach czy monitorach. Natomiast od września 2021 roku nowe etykiety pojawią się również na oświetleniu. Wobec tego na naklejkach nie zobaczymy już plusów, a jedynie litery od A do G. Produkty, które mają obecnie najwyższą klasą energetyczną, czyli oznaczone jako A+++, w nowym oznaczeniu będą miały literę C, natomiast A i B zarezerwowane są dla nowych produktów, które okażą się jeszcze bardziej wydajne. 

Taka zmiana ma pomóc w czytelności oznaczeń – im bliżej do A, tym efektywność energetyczna urządzenia jest lepsza. Przy zakupie nowego sprzętu warto więc zwrócić uwagę na tę etykietę i wybrać taki model, który pozwoli nam zaoszczędzić. 

Fotowoltaika – zielona energia to najwięcej oszczędności

Sposobem, który przyniesie najwięcej oszczędności w kwestii energii, jest montaż fotowoltaiki. Instalacja fotowoltaiczna może zmniejszyć nasze rachunki za prąd nawet o 90%. Jest to również sposób na uniezależnienie od podwyżek prądu, które w ciągu kolejnych 10 lat mogą wzrosnąć nawet o 110%. Co więcej, dostępne dofinansowanie do fotowoltaiki i ulgi sprawiają, że inwestycja zwróci się nawet w 5 lat. 

Zobacz, na jakie dotacje mogą liczyć osoby prywatne i przedsiębiorcy: Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

A jeśli korzystamy z nocnych i weekendowych taryf energetycznych, nie ma potrzeby ograniczać zużycia  w ciągu dnia, wręcz przeciwnie – najbardziej opłaca się zużywać go właśnie wtedy, kiedy instalacja fotowoltaiczna produkuje energię. Przedsiębiorcy mają także możliwość sprzedaży nadwyżek energii do zakładu energetycznego, co również przyczyni się do szybszego zwrotu z inwestycji.

Aby fotowoltaika przyniosła prawdziwe korzyści, należy odpowiednio dobrać moc instalacji. Nasza firma podchodzi indywidualnie do każdego projektu i przygotowuje rozwiązania dostosowane do potrzeb energetycznych, możliwości technicznych i lokalizacji obiektu. Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą wdrożyć najlepsze możliwe rozwiązania.