Jak ogrzać biurowiec, cz. 1: Gaz, olej a może jednak prąd?

Wybór technologii ogrzewania biurowca, to tak naprawdę wybór rodzaju paliwa wykorzystywanego do podgrzewania medium (wody lub powietrza), które jest stosowane w instalacji grzewczej. Tradycyjne, dominujące na rynku systemy opierają się na spalaniu gazu (zarówno ziemnego, jak też propanu), oleju opałowego lub wykorzystaniu energii elektrycznej. Alternatywą dla tych rozwiązań jest ciepło systemowe, czyli korzystanie z miejskich sieci ciepłowniczych.

Wszystkie wymienione możliwości ogrzewania mają swoje wady i zalety – wybór zależy od możliwości finansowych i warunków miejsca, w którym znajduje się biurowiec.

Jak ogrzać biurowiec - czy warto skorzystać z oferty MPEC?

Trudno nie zgodzić się z opinią, że ciepło systemowe, czyli podgrzana do odpowiedniej temperatury woda, rozprowadzana miejską siecią ciepłowniczą, posiada wiele zalet. Za korzystaniem z oferty Miejskich Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej przemawia m.in.:

  • przyjazność dla środowiska naturalnego – korzystanie z ciepła systemowego ogranicza liczbę małych kotłowni, w których spala się niskiej jakości paliwa (często również odpady) i nie stosuje kontroli procesu spalania i emisji toksycznych substancji do atmosfery;
  • stabilność dostaw – infrastruktura ciepłownicza jest pod stałym nadzorem, który pozwala uniknąć przerw w dostawach, zapewnia stabilność i pewność ogrzewania budynków;
  • wygoda – użytkownik końcowy nie musi troszczyć się o stan urządzeń i ich obsługę, nie musi organizować dostaw i zakupów paliw oraz pozbywać się produktów spalania;
  • bezpieczeństwo – korzystanie z ciepła sieciowego pozwala uniknąć zagrożeń związanych z wytwarzaniem energii cieplnej we własnym zakresie (zatrucia spalinami, pożary).

Przy wszystkich wymienionych zaletach ciepło systemowe posiada dwie poważne wady:

  • wysoka cena – koszt korzystania z ciepła systemowego jest o kilkadziesiąt procent wyższy od użytkowania własnej instalacji grzewczej;
  • ograniczony dostęp – instalacje ciepłownicze nie docierają wszędzie tam, gdzie powstają nowe biurowce.

Gaz rozwiązaniem optymalnym w ogrzewaniu biurowców

Kotłownie na paliwa stałe praktycznie nie są już stosowane w budynkach wielkopowierzchniowych. Główną przyczyną jest emisja zanieczyszczeń do atmosfery: obecnie nie do pomyślenia jest dymiący komin w centrum miasta.

Najpopularniejszym paliwem jest gaz ziemny. Nowoczesne kotły kondensacyjne pozwalają na maksymalizację sprawności energetycznej i idealnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym, bardzo często stosowanym w przestrzeniach biurowych.

Gaz jest paliwem czystym i bezpiecznym w stosowaniu. Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest przyłącze sieci gazowej. Można oczywiście spalać gaz płynny czy olej opałowy, ale są to opcje znacznie droższe i bardziej kłopotliwe w eksploatacji (choćby przez konieczność zakupów i magazynowania paliwa).

Ogrzewanie elektryczne, czyli najczyściej i najdrożej?

Bezpieczne, czyste, proste w obsłudze – ogrzewanie elektryczne miałoby same zalety, gdyby nie koszty energii. Jeżeli nastawiamy się na korzystanie wyłącznie z zewnętrznej sieci energetycznej, musimy liczyć się z galopującymi kosztami. Nic nie zapowiada, aby sukcesywny wzrost cen energii elektrycznej miał ulec zahamowaniu – wręcz przeciwnie, w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się stałych, często gwałtownych wzrostów cen. A do tego coraz groźniejsza będzie wizja sezonowych blackoutów, wnikających ze wzmożonej konsumpcji energii, na przykład w okresie letnich upałów.

Jednak nie musimy zdawać się na los i płacić astronomicznych rachunków, jeżeli ogrzewanie elektryczne skojarzymy z fotowoltaiką i w ten sposób sięgniemy po tanią energię z OZE.

Wszelkie instalacje w biurowcach oraz serwis urządzeń wykonają Państwo z naszą pomocą. Zapraszamy do kontaktu z FM Solutions.