Jak przygotować obiekt na sezon grzewczy?

Choć aktualnie za oknami widzimy piękną, złotą jesień, warto już teraz pomyśleć o nadchodzącej zimie. W październiku doświadczyliśmy znacznego spadku temperatur. Dla zarządców i właścicieli obiektów to świetny moment, aby zastanowić się nad stanem instalacji grzewczej w biurach, halach magazynowych czy zakładach produkcyjnych, które stanowią miejsca pracy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że przed sezonem zimowym warto skontrolować także układ wentylacji oraz klimatyzację. Jak prawidłowo przygotować obiekt na nadchodzące mrozy? Odpowiedź poniżej! 

Po pierwsze – kaloryfery

Pierwszym, najprostszym, krokiem powinno być staranne wyczyszczenie wszystkich kaloryferów w obiekcie. Są ku temu dwa powody. Jeśli w momencie włączenia ogrzewania grzejniki będą brudne – osadzony na nich kurz może przypalić się i wydzielać nieprzyjemny zapach. W tej sytuacji w powietrzu mogą też unosić się szkodliwe zanieczyszczenia. Warto więc upewnić się, że firma sprzątająca zadbała o dokładne oczyszczenie wszystkich zakamarków kaloryferów w obiekcie. 

Właściciel lub zarządca obiektu powinien także upewnić się, że grzejniki nie są zapowietrzone. Jeśli zamontowany kaloryfer posiada automatyczny odpowietrzacz – sprawa powinna być prosta. Osoby odpowiedzialne za obsługę budynku powinny jedynie postępować zgodnie z instrukcją uzyskaną od producenta. Jeśli takiej instrukcji nie posiadają lub w przypadku grzejników bez odpowietrzaczy najlepszym sposobem jest skorzystanie z usługi doświadczonego serwisu, aby nie uszkodzić sprzętu. Warto to zrobić, ponieważ zapowietrzony kaloryfer nie nagrzewa się w całości, przez co działa nieefektywnie i naraża właściciela budynku na większe wydatki.

Dokładny przegląd instalacji 

Drugim krokiem powinno być zlecenie przeglądu konserwacyjnego całej instalacji grzewczej znajdującej się w obiekcie, czyli np. kotła, pompy grzewczej czy pętli ogrzewania podłogowego. Firma serwisowa powinno skontrolować instalację zarówno pod kątem ciśnienia, jak i możliwych przecieków lub uszkodzeń. Jeśli przegląd zostanie wykonany odpowiednio wcześnie, wykonanie ewentualnych napraw będzie możliwe jeszcze przed nadejściem sezonu grzewczego.

O czym jeszcze pamiętać?

Przed zimą powinno się także sprawdzić szczelność wszystkich okien i drzwi oraz ocieplenie budynku. Nawet najlepiej działający system grzewczy nie będzie efektywny, jeśli do pomieszczeń będzie nieustannie napływało zimne powietrze. Skontrolować i oczyścić należy także całą wentylację. Dokładne sprzątnięcie kanałów wentylacyjnych nie jest jednak proste. Dlaczego takie działania należy powierzyć specjalistom wyjaśnialiśmy w naszym wpisie: https://apleonafms.pl/blog/metody-czyszczenia-kanalow-wentylacyjnych. Pamiętajmy też, że nic nie powinno zasłaniać kratek wentylacyjnych.

Edukacja pracowników

Warto zadbać o przeszkolenie wszystkich osób korzystających z obiektu na temat efektywnego i energooszczędnego użytkowania go. Powinno się zwrócić uwagę np. na nieotwieranie okien, gdy grzejniki w pomieszczeniu są odkręcone i rozgrzane. Jeśli pracownik chce przewietrzyć pokój, niech najpierw zakręci kaloryfer i odczeka kilka minut na jego ochłodzenie. Nie należy także przegrzewać pomieszczeń – jest to niekorzystne zarówno dla efektywności pracowników, jak i portfela właściciela obiektu. 

Ostatni krok – klimatyzacja! 

Korzystanie z klimatyzacji warto rozważyć także zimą. W ten sposób można ustawić stałą temperaturę pomieszczenia niezależnie od pory roku, dzięki czemu pracownicy będą przyzwyczajeni do konkretnych warunków. Trzeba jednak zadbać o regularne czyszczenie i kontrolowanie stanu technicznego układu. Należy pozbywać się z niego nie tylko kurzu, ale także przeprowadzać odgrzybianie, aby nie narażać pracowników na choroby układu oddechowego. W innym wypadku klimatyzacja może być dla nich bardzo szkodliwa. Przygotowanie klimatyzacji w sezonie jesienno-zimowym, nie różni się w zasadzie od działań kontrolnych przeprowadzanych w sezonie letnim. Więcej na ten temat znajdą Państwo pod linkiem: https://apleonafms.pl/blog/przygotowanie-systemow-wentylacji-klimatyzacji-do-sezonu-letniego.