Jak utrzymać czystość w budynku mieszkalnym?

Utrzymanie czystości w budynku powinno być priorytetem każdej profesjonalnie zarządzanej wspólnoty mieszkaniowej. Jednak regularne dbanie o porządek w kilku, a czasem nawet kilkunastu obiektach oraz na terenach im przyległych to zadanie trudne. Warto więc korzystać z usług wykwalifikowanego serwisu sprzątającego który nie tylko posiada szeroką ofertę i specjalistyczny sprzęt, ale także pomoże w zaplanowaniu harmonogramu prac.

Bezpieczeństwo mieszkańców

Regularne sprzątanie klatek schodowych jest ogromnie ważne nie tylko ze względów estetycznych oraz wizerunkowych, ale także dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców. Szczególnie w sezonach wysokich zachorowań, np. na grypę, bardzo ważne jest systematyczne czyszczenie i odkażanie klamek oraz poręczy schodów. Są to elementy, których codziennie dotyka wiele osób, zatem dbając o ich stan, można ograniczyć rozprzestrzenianie groźnych bakterii i wirusów. Jeśli klatka schodowa jest regularnie sprzątana, zmniejsza się również prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczęśliwych wypadków, np. w wyniku poślizgnięcia na brudnej lub mokrej powierzchni.

Zimowe wyzwania

Zatrudnienie serwisu sprzątającego z pewnością zaoszczędzi wspólnocie mieszkaniowej wiele czasu i wysiłku o każdej porze roku. Pomoc przyda się jednak szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy na dworze panuje brzydka pogoda. Przed jesienią warto m.in. wymienić zużyte wycieraczki do butów, znajdujące się na klatce schodowej. Jednak nawet takie działania zapobiegawcze nie wystarczą – siłą rzeczy budynek musi być sprzątany częściej. Przez ciągły ruch w bloku nie sposób uniknąć przenoszenia zabrudzeń na obuwiu – dotyczy to zarówno suchych liści, deszczu, śniegu jak i, najbardziej uporczywego, błota. Bardzo ważne jest także, aby jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zadbać o czystość kaloryferów na klatce schodowej. Jeśli grzejniki zostaną włączone przed sprzątnięciem, obecny na nich brud może przypalić się i wydzielać nieprzyjemny zapach. Co gorsza, takie opary mogą być szkodliwe dla zdrowia mieszkańców oraz nasilać alergię i astmę. 

Remont zmorą wspólnoty

Kolejna sytuacja, w której pomoc serwisu sprzątającego jest nieoceniona, to remont. Niezależnie od tego, czy prace remontowe prowadzone są w częściach wspólnych budynku, czy w którymś z mieszkań, wciąż powodują one znaczne zanieczyszczenia. Roznoszony na butach i fruwający w powietrzu pył wpływa na niezadowolenie mieszkańców tym silniej, im dłużej się utrzymuje. Doczyszczenie budynku ze wszystkich pobudowlanych zabrudzeń to nie lada wyzwanie, w którym bardzo pomocny będzie doświadczony zespół i jego specjalistyczne sprzęty, takie jak: maszyny szorująco – czyszczące czy myjki ciśnieniowe. 

Specjalistyczne prace okresowe

Wykwalifikowany serwis dbający o czystość w budynkach mieszkalnych pomoże także w pracach okresowych, takich jak: odśnieżanie dachów i chodników, pielęgnacja zieleni, przycinanie roślinności czy czyszczenie rynien. Choć czynności te nie zawsze wydają się skomplikowane, warto zlecić je doświadczonym profesjonalistom, aby nikomu nie stała się krzywda, a teren wokół budynku ładnie się prezentował.

Zespół do zadań specjalnych

Brudne okna w bloku kojarzą się z zaniedbaniem – warto więc zwrócić na nie szczególną uwagę. Serwisy sprzątające wyposażone są w sprzęt niezbędny do zadań takich jak prace alpinistyczne, dzięki czemu bez trudności pomogą w utrzymaniu estetycznego wyglądu budynku mieszkalnego. Kolejną kwestią są place zabaw – jeśli należą do wspólnoty, to jej członkowie odpowiadają za ich stan i systematyczne sprzątanie. Jest to ogromnie ważne, ponieważ może dojść tam do wielu urazów, np. gdy dziecko wpadnie na kawałek szkła, zrani się o połamane gałęzie lub poślizgnie na pozostawionych śmieciach. Podejmując współpracę z serwisem sprzątającym warto wziąć pod uwagę także piwnice, w których szczególnie trzeba zadbać o suchość, aby nie rozwinął się grzyb i brzydki zapach. W przypadkach szczególnych, np. gdy w bloku pojawią się insekty, serwis sprzątający może pomóc także w dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji – zlecenie tych usług daje nam gwarancję jakości, bez dużego nakładu własnego czasu i nerwów.