Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność, także dzięki wielu programom i dotacjom, które znacząco obniżają koszt takiej inwestycji. Co należy więc zrobić, aby uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki? Jakie programy są obecnie dostępne?

Dotacje – fotowoltaika dla osób prywatnych

W ostatnich latach ogromną popularnością wśród Polaków cieszył się program Mój Prąd, w ramach którego można było otrzymać do 5000 zł dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Dodatkowo dotacja zwolniona była z podatku PIT, a koszty inwestycji, które nie zostały pokryte wsparciem, także można było odliczyć od podatku. Ostatni nabór zakończył się jednak w grudniu 2020 roku, ale na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej widnieje informacja, że program będzie kontynuowany w połowie 2021 roku i będzie to już III edycja tego dofinansowania. Przed ogłoszeniem nowego naboru zostaną także przedstawione dokładne zasady przystąpienia do kolejnej edycji. Aktualne informacje można sprawdzać na oficjalnej stronie programu Mój Prąd.

Dotychczas do uzyskania dofinansowania należało kupić oraz zamontować panele fotowoltaiczne, a następnie poczekać na instalację przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego. Po podpisaniu umowy z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej należało złożyć wniosek o dofinansowanie. 

Czyste powietrze to z kolei program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Podstawowym wsparciem jest wymiana starych i nieefektywnych urządzeń grzewczych na te bardziej ekologiczne jak np. pompy ciepła. Dodatkowo dofinansowana może być m.in. mikroinstalacja fotowoltaiczna, która poprawi efektywność energetyczną budynku. Program przeznaczony jest dla właścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dotacja może wynosić od 30 tys. zł do 37 tys. zł.

Wnioski o dotację należy złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którego obrębie znajduje się budynek. Możliwe jest składanie dokumentów on-line, a czas ich oceny to maksymalnie 30 dni. Dodatkowo wsparciem objęte są przedsięwzięcia, które zostały rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Szczegóły oraz aktualne informacje znaleźć można na stronie programu Czyste Powietrze.

Dotacje – fotowoltaika dla przedsiębiorców

Na dofinansowanie do fotowoltaiki mogą liczyć także firmy. Przykładem jest program Energia Plus, który ma na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko. Program skierowany jest do przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, którzy mają działalność gospodarczą. Programem objęte są następujące przedsięwzięcia:

  • zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych;

  • ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery;

  • nowe źródła ciepła i energii elektrycznej;

  • poprawa efektywności energetycznej, w tym m.in. panele fotowoltaiczne.

Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie do 17.12.2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków. Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki lub dotacji. Dokładne informacje na temat programu znaleźć można tutaj.

Warto również zapoznać się z Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, a szczególnie z poddziałaniem 1.1.1 – instalacje fotowoltaiczne. W ramach tego projektu przedsiębiorcy otrzymać mogą dofinansowanie do inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej. Wnioski składać można do 28.05.2021 r. w formie elektronicznej. Szczegóły dotyczące projektu oraz warunki uczestnictwa znaleźć można tutaj.

Oprócz projektów ogólnopolskich warto też zapoznać się z programami oferowanymi przez poszczególne województwa, które również oferują dofinansowania oraz pożyczki do instalacji fotowoltaicznych. 

Fotowoltaika – czy warto?

Decyzja o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznych na dachu domu, firmy lub obiektach komercyjnych może przynieść wiele korzyści – zarówno ekonomicznych, wizerunkowych, jak i ekologicznych. Warto więc zainwestować w tego typu rozwiązania, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z chęcią doradzą oraz pomogą w całym procesie montażu fotowoltaiki - od projektu aż po serwis.