Jak zarządzać obiektem podczas kryzysu energetycznego?

Efektywność energetyczna budynków z dnia na dzień nabiera coraz większego znaczenia. Stale rosnące ceny energii zmuszają przedsiębiorców do poszukiwania sposobów na jej oszczędzanie. Nie bez znaczenia jest także intensywnie rozwijająca się wśród społeczeństwa świadomość potrzeby dbania o środowisko naturalne oraz troska o dobro naszej planety. Czy istnieją sposoby na zmniejszenie zużycia energii bez dużych nakładów pracy i czasu? Eksperci FM Solutions podsuwają kilka pomysłów!

Po pierwsze - musimy działać wspólnie

Pierwsze na co warto zwrócić uwagę, to edukacja na temat oszczędzania energii oraz wyrobienie wśród osób korzystających z budynku nowych, bardziej ekologicznych nawyków. Choć jest to proces czasochłonny i niełatwy – w perspektywie długoterminowej przynosi duże korzyści zarówno dla budżetu, jak i dla środowiska naturalnego. Edukacja i uświadamianie możliwości płynących z wprowadzenia naprawdę niewielkich zmian może przynieść spektakularne efekty. Warto zadbać np. o to, żeby pracownicy korzystali z urządzeń w trybie oszczędzania energii, a po zakończonym dniu pracy wyłączali wszystkie sprzęty i listwy, a także nie zapominali o podłączonych do prądu ładowarkach. Znaczenie ma także niepozostawianie zbędnego światła, np. w ogólnodostępnych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka. Jeśli w budynku włączona jest klimatyzacja lub ogrzewanie – dbajmy o zamykanie okien i drzwi (nawet jeśli nie my je otworzyliśmy), aby łatwiej utrzymać docelową temperaturę pomieszczenia. 

Każda mała zmiana ma wielkie znaczenie

Jedną z ważniejszych kwestii, o którą powinien zadbać zarządca obiektu, jest wymiana wszystkich źródeł światła na modele energooszczędne. Choć nie jest to działanie skomplikowane – może ono przynieść znaczne oszczędności w budżecie. Zwróć uwagę na ilość naturalnego światła docierającego do pomieszczeń. Czy możesz ją w jakiś sposób zwiększyć? Jeśli uda Ci się to zrobić, np. poprzez rearanżację pokoju, a może częstsze mycie okien – świetnie! W ten sposób zmniejszysz zapotrzebowanie na doświetlanie sztuczne. W niektórych pomieszczeniach, np. łazienkach, warto natomiast zainstalować czujniki światła. Inny sposób na ograniczenie użytkowanej energii to nieznaczne obniżenie temperatury w budynku. Jeśli zmniejszymy ją o 1oC, osoby korzystające z obiektu nie odczują różnicy – pozwoli to jednak na znaczne zredukowanie wydatków przeznaczanych na ogrzewanie. Z tego samego powodu warto zadbać o dokładne domykanie drzwi wejściowych i np. wyłączenie czujki reagującej na każdego przypadkowego przechodnia – w ten sposób zimą zmniejszy się ilość uciekającego na zewnątrz ciepła. Można zastanowić się także nad obniżeniem minimalnych parametrów dla ciepłej wody – oczywiście na tyle, aby jej używanie pozostało komfortowe dla pracowników i/lub mieszkańców. Kupując nowy sprzęt (np. ekspres do kawy, drukarkę czy lodówkę) wybieraj tylko ten o wysokiej jakości i efektywności energetycznej. 

Co jeszcze możemy zrobić?

W dobie kryzysu energetycznego warto zastanowić się także nad bardziej zaawansowanymi technikami generowania oszczędności. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów jest uwzględnienie odnawialnych źródeł energii (OZE), czyli np. zakup instalacji fotowoltaicznej. Fotowoltaika nie tylko zagwarantuje nam niezależność od dostawców energii, ale także ograniczy negatywny wpływ firmy na środowisko naturalne. Panele fotowoltaiczne można zamontować np. na wiatach na otwartych parkingach. Podczas jej montażu warto zastanowić się również nad magazynem energii. Dzięki niemu będziemy w stanie przechować nadwyżki wyprodukowanej energii i wykorzystywać je w przyszłości. Może mieć to ogromne znaczenie w sytuacjach takich jak przerwy w dostawach prądu. Więcej na temat magazynu energii mogą dowiedzieć się Państwo z naszego wcześniejszego wpisu: https://apleonafms.pl/blog/magazyn-energii-fotowoltaika.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest stan termoizolacji obiektu. Profesjonalnie wykonane ocieplenie budynku to co prawda większa inwestycja, jednak zaprocentuje ona głównie podczas miesięcy zimowych, gdy wpłynie na znaczną redukcję kosztów ogrzewania. Ciekawym rozwiązaniem jest także zwiększeni roślinności pnącej (np. bluszczy) na zarządzanym przez nas obiekcie. W ten sposób w gorące, upalne dni, obniżymy temperaturę oraz ograniczymy wydatki związane z ochładzaniem pomieszczeń. 

Niektóre firmy, w celu zmniejszenia wydatków energetycznych, decydują się także na ograniczenie czasu pracy. Robią to np. poprzez krótsze godziny pracy w piątki lub testują efektywność systemu czterodniowego. Choć z pewnością nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, może być innowacyjnym alternatywnym sposobem generowania oszczędności w firmie.