Jakie powinny być biura przyszłości?


Kilka słów o wpływie pandemii, modelu pracy hybrydowej i nowego pokolenia na rynku pracy

W ostatnim czasie dużo mówi się o modernizacji i dostosowywaniu przestrzeni biurowych do oczekiwań pracowników. Częściowo związane jest to z licznymi powrotami do biur po pandemii, choć duże znaczenie ma także wzrost udziału pracy hybrydowej. Współczesne przestrzenie biurowe powinny być także dostosowane do potrzeb wchodzących na rynek pracowników przedstawicieli pokolenia Z, które charakteryzuje się jasno określonymi wymogami w tym zakresie. Jak powinny wyglądać i funkcjonować biura przyszłości oraz jak w łatwy sposób tę wizję zrealizować?

Co zmieniło się po pandemii?

Choć jeszcze niedawno prognozowano, że biurowce po pandemii już na zawsze pozostaną puste, pracownicy masowo do nich wracają. Eksperci obecni na Property Forum 2022 zapewniali, że I półrocze br. przyniosło wręcz historyczny popyt na przestrzenie biurowe. Warto więc zastanowić się, czy biuro, którym dysponujemy, dostosowane jest do potrzeb i oczekiwań pracowników oraz modelu ich pracy. Jedną z charakterystycznych w ostatnim czasie zmian jest skupienie nie tylko na efektywności i zyskach, ale także na ludziach, którzy stanowią podstawę firmy. Biura przyszłości to zatem miejsca, w których liczy się dobrostan pracowników. Stanowiska i pomieszczenia powinny być dostosowane do wykonywanych przez dane osoby obowiązków – np. niektórzy potrzebują ciszy i spokoju, inni większej i otwartej przestrzeni do kreatywnej pracy grupowej. Aby pracownicy chętnie wracali do biur po długim home office, warto zadbać także o aspekty takie jak wygląd biura czy komfortowe meble. Coraz częściej inwestuje się także w przestrzenie do odpoczynku i relaksu oraz spotkań grupowych, z których pracownicy mogą korzystać w ramach przerw od pracy. Więcej wskazówek na ten temat znajduje się TUTAJ.

Praca w modelu hybrydowym

W związku z coraz częściej wprowadzanym modelem pracy hybrydowej, niezbędne jest zadbanie o efektywny, poręczny sprzęt, a także jego oprogramowanie, który zapewni stałą łączność z resztą zespołu oraz dostęp do niezbędnych dokumentów w dowolnym momencie pracy. Warto zainwestować także w sprzęt znajdujący się w biurze na co dzień, czyli m.in. nowoczesną drukarkę czy skaner oraz zapewnienie możliwości przeprowadzania videokonferencji w oddzielnej sali z dobrym łączem internetowym. Grupą, której zdecydowanie zależy na modelu pracy hybrydowej, są osoby z pokolenia Z, czyli urodzone po 1995 r. Dla tzw. Zetek liczy się przede wszystkim elastyczność i możliwość pełnienia choć części obowiązków z dowolnego miejsca. Pracownicy z tej grupy z pewnością docenią wszelkie technologiczne udogodnienia w biurze oraz wniosą do zespołu nową energię i pomysły.

ESG coraz ważniejsze

Firmom i ich pracownikom coraz bardziej zależy również na osiąganiu celów z zakresu ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego (ESG). W biurach warto więc wprowadzać wszelakie sposoby m.in. na ograniczenie zużycia energii, wykorzystywanie materiałów z recyklingu czy rozwiązania korzystne dla natury i zdrowia psychofizycznego pracowników. Obecnie bardzo cenione są także wszelkie „zielone certyfikaty”, którymi mogą pochwalić się budynki proekologiczne. Wprowadzenie tego typu działań nie musi być trudne, zwłaszcza, jeśli pomaga nam w tym doświadczony Facility Manager. Dodatkowo, w dłuższej perspektywie działania związane ze zrównoważonym rozwojem z pewnością będą korzystne także dla firmy – zarówno pod względem wizerunkowym, jak i finansowym.

Fit-out dla biura przyszłości

Jeśli w związku z opisanymi wcześniej zmianami potrzebujesz szybkiej modernizacji swojej przestrzeni biurowej lub pragniesz stworzyć ją od zera, warto pomyśleć o współpracy z dobrym specjalistą w zakresie fit-out i kompleksowym poprowadzeniu projektu przez zewnętrzną firmę. Fit-out jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pozwala oszczędzić czas oraz zyskać pewność, że cały projekt znajduje się pod kontrolą eksperta. Firma specjalizująca się w fit-oucie zaczyna pracę od szczegółowego rozpoznania oczekiwań i potrzeb Klienta – wystarczy więc, że dokładnie je sprecyzujesz i określisz budżet projektowy. Resztą działań zajmie się już zatrudniona firma. 

W FM Solutions jesteśmy ekspertami w świadczeniu kompleksowych usług związanych z zarządzaniem projektami aranżacji, przebudowy i modernizacji powierzchni oraz instalacji czy zmianą funkcji lokali. Naszym klientom towarzyszymy i doradzamy na każdym etapie inwestycji. Cenimy nieszablonowe rozwiązania i proponujemy je naszym klientom. Z naszą szczegółową ofertą modelu fit-out możecie Państwo zapoznać się TUTAJ.