Czym jest magazyn energii i jaki działa?

W czasach, gdy tak ważna jest troska o środowisko i zapobieganie zmianom klimatu, musimy pamiętać, że mimo stale rosnącego zapotrzebowania na energię powinniśmy szukać jak najmniej emisyjnych rozwiązań. Obecnie jednak trudnością nie jest już pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, ale to jak tę energię przechowywać. Produktywność elektrowni wiatrowych, czy instalacji fotowoltaicznych jest zależna od warunków atmosferycznych oraz nasłonecznienia. Dlatego właśnie produkcja energii nie zawsze zgrywa się w czasie z aktualnymi oczekiwaniami jej użytkowników. Z tego powodu warto pomyśleć o zainwestowaniu w magazyn energii. 

Jak działa magazyn energii?

Mówiąc najprościej, jest to urządzenie, które ma za zadanie gromadzić energię. Często jednak pojawiają się pytania o to, jak dokładnie taki magazyn działa i jaką realną korzyść może przynieść swoim użytkownikom. Magazyn energii to akumulatory, do których trafia nadwyżka wyprodukowanej energii (najczęściej przez panele fotowoltaiczne), gdzie jest przechowywana w postaci substancji chemicznej. To urządzenie zyskało na popularności dzięki panelom fotowoltaicznym. Energia produkowana przez fotowoltaikę nie zawsze jest zużywana w 100%. 

Wytworzona nadwyżka jest odsyłana do firm energetycznych, które spełniają funkcję magazynu dla naszej energii. W przypadku kiedy nasza instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii (np. nocą lub w okresie jesienno-zimowym) wtedy możemy odebrać wcześniej wyprodukowaną nadwyżkę. Zakład energetyczny za usługę przechowywania energii pobiera „opłatę”  w postaci 20 % - 30% naszej nadwyżki energetycznej. I tu własny magazyn energii staje się dość wygodnym rozwiązaniem. Dzięki niemu możemy w dogodnej dla nas chwili pobrać nadprodukcję energetyczną, która ponownie jest przetwarzana z substancji chemicznej na energię elektryczną. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach z zakresu odnawialnych źródeł energii? Zapraszamy do kontaktu.

Magazyn energii – dlaczego warto?

Inwestycja w magazyn energii gwarantuje nam szereg korzyści. Oprócz możliwości uniknięcia pobierania wcześniej wspomnianych 20 – 30% naszej nadwyżki przez zakłady energetyczne, mamy dzięki temu także pełną dowolność w pobieraniu odpowiedniej ilości energii z magazynu w wygodnym dla nas czasie

Dodatkowo zapewnia nam to również pełną niezależność wobec warunków pogodowych oraz przerw w dostawach prądu. Możemy się uniezależnić energetycznie, ponieważ magazyn zapewnia nam energię nawet wtedy i nawet tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.