Ozonowanie chroni przed COVID-19 i odświeża powierzchnie biurowe

Zastosowanie ozonu, nazywanego też aktywnym tlenem, to najlepszy znany w tej chwili sposób na usunięcie z przestrzeni bakterii, wirusów, grzybów, alergenów i nieprzyjemnych zapachów. Idealnie sprawdzi się nie tylko w biurze, ale także w szkole, galerii handlowej czy lokalu gastronomicznym. Warto wiedzieć, że ozonowanie jest metodą, łączącą w sobie maksymalną skuteczność i całkowitą bezinwazyjność działania.   

Zainteresowanie ozonowaniem przestrzeni biurowych i innych obiektów wielkopowierzchniowych jest jednym ze skutków pandemii koronowirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Obecnie ozonowanie jest najlepszą dostępną na rynku metodą przygotowania obiektów biurowych, obiektów handlowych czy gastronomicznych na powrót pracowników, klientów czy gości. Jednak skuteczność tej metody nie ogranicza się do niszczenia koronawirusów.

Dlaczego należy dezynfekować przestrzenie biurowe?

Ozonowanie powinno być rutynową procedurą higieniczną stosowaną w przestrzeniach biurowych i innych lokalach wielkopowierzchniowych, w których przebywają ludzie. Wynika to z tego, że – oprócz koronawirusa –, w naszym otoczeniu znajduje się tysiące różnego rodzaju drobnoustrojów, z których część ma zdolność wywoływania alergii i chorób zakaźnych.

Okresowa dezynfekcja powierzchni i powietrza w biurze pozwala skutecznie ograniczać rozprzestrzenianie się chorób sezonowych, takich jak przeziębienia czy grypa. Nawet banalny katar może w poważny sposób wpływać na jakość i wydajność pracy biurowej. Jeżeli zdołamy zmniejszyć liczbę zakażeń wirusowych, będzie to dla nas realna korzyść. Pracownicy będą cieszyć się dobry zdrowiem.

Dlaczego ozonowanie w biurze jest tak skuteczne?

Istnieje wiele metod dezynfekcji powierzchni biurowych, hal sportowych i produkcyjnych, szpitali, szkół czy instytucji użyteczności publicznej. Można stosować metody chemiczne. Można też prowadzić dezynfekcję światłem ultrafioletowym. Jednak w przestrzeni biurowej czy handlowej metody te mają wiele ograniczeń. 

Najtrudniej jest zastosować dezynfekcję chemiczną, najbardziej inwazyjną i stwarzającą największe ryzyko uszkodzenia mebli, sprzętu czy towarów. Z kolei dezynfekcja światłem UV wymaga długiej, czasami dochodzącej do 8 godzin, ekspozycji, co bywa trudne lub wręcz niemożliwe do przeprowadzenia. Poza tym światło odkaża tylko te powierzchnie, na które bezpośrednio pada. 

Na tym tle ozonowanie jest metodą wręcz idealną. Aktywny tlen nie niszczy przedmiotów i powierzchni, nie wpływa negatywnie na pracę urządzeń, dociera łatwo do wszystkich, nawet bardzo ciasnych przestrzeni, a do tego działa błyskawicznie i jest kompletnie neutralny dla ludzi. Profesjonalne ozonowanie jest szybkie, skuteczne i całkowicie bezpieczne.

Ozon jest skuteczniejszy od chloru i fluoru

Tlen w powszechnej, dwuatomowej postaci (O2) wchodzi w reakcje chemiczne z wieloma pierwiastkami. Ozon, czyli tlen w postaci trójatomowej (O3), działa tak samo, tylko znacznie szybciej i skuteczniej. Ozon jest tak silnym utleniaczem i bez trudu przenika przez otoczkę białkową wirusa czy błonę komórkową bakterii, co prowadzi do ich destrukcji. Podobnie szybko i skutecznie działa na grzyby. Rozkłada też wiele substancji, które mają toksyczny wpływ na ludzki organizm, utleniając je do bezpiecznej postaci.

Skuteczność działania ozonu w warunkach biurowych znacznie przewyższa możliwości dezynfekcyjne tradycyjnie stosowanych preparatów, opartych na związkach chloru czy fluoru. 

Powietrze świeże jak po burzy

Bezpośrednio zauważalnym efektem ozonowania jest brak odorów i poprawa jakości powietrza. Jego zapach przypomina ten, który towarzyszy wyładowaniom atmosferycznym. A przecież wiele osób lubi wdychać powietrze po burzy, które wydaje się wyjątkowo czyste i aromatyczne. Skojarzenie jest jak najbardziej trafne, ponieważ ozon w warunkach naturalnych i w urządzeniach do jego wytwarzania powstaje na skutek wyładowań elektrycznych. To dzięki nim do stabilnego O2 dołącza się jeszcze jeden atom tlenu.

Ozon działa błyskawicznie i niezwykle skutecznie, lecz jest nietrwały – szybko powraca do postaci dwuatomowej. I to też jest jego zaletą: po ozonowaniu nie pozostają żadne szkodliwe związki ciekłe czy gazowe. Ozon robi swoje i „znika” bez śladu, co czyni go najbardziej ekologicznym i przyjaznym dla środowiska naturalnego środkiem dezynfekcyjnym. Ozonowanie może być stosowane bez ograniczeń i bez ryzyka. Dlatego można je powtarzać okresowo i przy każdej zmianie najemcy powierzchni biurowych. Jest profesjonalnym uzupełnieniem generalnego sprzątania – sposobem na szybkie poprawienie stanu sanitarnego pomieszczeń biurowych, ale także toalet, przestrzeni rekreacyjnych czy lokali socjalnych. 

Dezynfekcja (nie tylko) na czas pandemii 

Już dziś można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że dezynfekcja przy użyciu ozonu stanie się standardem w lokalach wielkopowierzchniowych, w tym również w przestrzeniach biurowych na wynajem. Jest idealnym rozwiązaniem na kilka najbliższych lat, czyli – jak przewidują epidemiolodzy – na czas potrzebny do wytworzenia pełnej i powszechnej odporności na koronawirusa lub wynalezienia i masowego zastosowania szczepionki chroniącej przed COVID-19.