Panele fotowoltaiczne - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Chcesz zainstalować panele fotowoltaiczne? Na rynku dostępnych jest wiele marek, które oferują swoje produkty w różnych cenach. Sprawdź, co jest ważne przy wyborze fotowoltaiki, aby otrzymać produkt dobrej jakości. Czy cena ma znaczenie?

Producent

W zależności od producenta, zarówno cena, jak i jakość wybranych paneli będzie się różnić. Warto zdecydować się na producenta o ugruntowanej pozycji rynkowej, aby mieć pewność, że panele fotowoltaiczne będą sprawne przez lata. Warto też sprawdzić długość gwarancji na produkt. Obecnie na rynku dostępne są instalacje z 25-letnią gwarancją na sprawność.

Fotowoltaika– rankingi 

Dobrym sposobem na sprawdzenie oferowanych paneli jest przegląd rankingów producentów. Jednym z nich jest ranking TIER1, który został stworzony z myślą o kwalifikacji producentów paneli fotowoltaicznych o stabilnej pozycji. Do rankingu dostaje się zaledwie 2% najlepiej ocenianych firm

Drugi ranking, który warto wziąć pod uwagę, to PVEL, tworzony przez firmę DNV GL. Moduły są tu sprawdzane m.in. pod kątem wahań temperatury, wilgoci, obciążeń mechanicznych i potencjalnej degradacji, czyli spadku uzysków energii pod wpływem starzenia się modułów i pogarszania się ich parametrów. W badaniu udział bierze setka czołowych producentów, ale tytuł Najlepszego Wykonawcy uzyskuje tylko kilku z nich.


Warto więc sprawdzić, czy producent wybranych paneli jest na tych listach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że kupujesz od sprawdzonego producenta. 

Parametry – co oznaczają?

Jednak sam ranking możenie wystarczyć, aby w pełni zweryfikować wybrane panele. Warto też dokładnie sprawdzić parametry wybranego produktu i dopasować je do potrzeb Twojego domu. Oto przykłady:

  • Moc – określa. Ile prądu wyprodukuje dany panel i zależy m.in. od jego rozmiaru. Przewaga mocy wynika więc często z większej ilości ogniw. 

  • Sprawność – to stosunek ilości energii wytwarzanej do energii dostarczonej do modułu. Dzięki niej sprawdzisz, ile procent promieni słonecznych padających na instalację zostanie przetworzonych na prąd. Sprawność oblicza się w standaryzowanych warunkach STC (brak wiatru, temperatura ogniwa 25 stopni Celsjusza, promieniowanie 1000 W/m2). Obecnie najlepsze dostępne ogniwa na rynku osiągają sprawność ponad 22%. 

  • Bus bary (BB) – to pionowe ścieżki na powierzchni ogniwa, które odpowiadają za przewodzenie prądu fotoelektrycznego. Na rynku dostępne są ogniwa 3 BB (3 bus bary na ogniwie), 4 BB oraz 5 BB. Im więcej ścieżek, tym większa jest odporność ogniw na mikropęknięcia, które skutkują zmniejszaniem się mocy całego panelu.

  • Wygląd – instalacja fotowoltaiczna widoczna będzie dla wielu osób, dlatego warto zadbać też o walory estetyczne. Dobrą opcją będą panele full-black, których minimalizm będzie pasował do każdego budynku. Wadą takiego rozwiązania może być jednak niższa wydajność modułów w porównaniu do klasycznych – wynika to z szybszego i bardziej intensywnego nagrzewania się modułów.

Panele fotowoltaiczne – polikrystaliczne czy monokrystaliczne?

Panele monokrystaliczne zbudowane są z monokryształu krzemu i charakteryzują się najwyższą sprawnością, co przekłada się na większą moc z pojedynczego modułu. Są to obecnie najnowocześniejsze rozwiązania fotowoltaiczne i najlepiej sprawdzą się przy bezpośrednim oświetleniu promieniami słonecznymi. Poznasz je po czarnej lub ciemnoniebieskiej barwie. Natomiast panele polikrystaliczne mają niższą moc, przez co należy zamontować ich więcej, aby uzyskać taki sam wynik jak w przypadku monokrystalicznych. Lepiej funkcjonują też w świetle rozproszonym. Jeśli więc wybrany panel jest w kolorze niebieskim, najprawdopodobniej jest polikrystaliczny. 


Fotowoltaika – inwestycja na lata 

Inwestując w fotowoltaikę warto wybrać panele od sprawdzonego producenta. Moduły montujesz przecież na wiele lat i chcesz, aby instalacja była bezpieczna. Dlatego też lepiej wybrać droższe instalacje fotowoltaiczne niż zamawiać najtańsze panele nieznanego pochodzenia. Dodatkowo na rynku dostępnych jest teraz wiele dofinansowań do fotowoltaiki, co zmniejszy koszty całego projektu.

Nie wiesz, jakie dotacje są dla Ciebie dostępne? Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki!

Możesz też wybrać profesjonalną firmę, która kompleksowo zajmie się przeprowadzeniem inwestycji: od audytu, przez montaż, przyłączenie do sieci energetycznej oraz oferującą opiekę serwisową. Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą dobrać instalację na miarę Twoich potrzeb.