Przygotowanie systemów wentylacji i klimatyzacji do sezonu letniego

Zbyt wysoka temperatura w miejscu pracy przeszkadza w skupieniu się, obniża poczucie komfortu w trakcie wykonywania obowiązków. Może mieć bezpośredni wpływ na zmniejszenie wydajności pracy i spadek poziomu satysfakcji zespołu. Lato zbliża się wielkimi krokami. Warto więc już teraz zadbać o sprawnie działającą wentylację oraz klimatyzację pomieszczeń biurowych, aby uniknąć przykrych niespodzianek. 

Klimatyzacja i wentylacja biura a przepisy BHP

Przepisy Kodeksu pracy jasno określają, że temperatura w biurze nie może być mniejsza niż 18 stopni Celsjusza. Brak jednak wzmianek regulujących najwyższą dopuszczalną temperaturę, choć zgodnie z przepisami BHP, nie powinna ona przekraczać 30 stopni Celsjusza w przypadku pracy biurowej. Oprócz tego pracodawca zobowiązany jest do zadbania o odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Samo zapewnienie systemów wentylacji oraz klimatyzacji w obiekcie nie wystarczy. Warunkiem, by spełniały one swoją funkcję prawidłowo, jest przeprowadzanie ich regularnych inspekcji i serwisów. O dobry stan systemów wentylacyjnych oraz klimatyzacji należy zatroszczyć się zwłaszcza przed okresem letnim – kiedy będą one szczególnie intensywnie eksploatowane. W upalne dni odpowiednia cyrkulacja powietrza i możliwość schłodzenia pomieszczenia to podstawa komfortu.

Poziom czystości powietrza w biurze a zdrowie pracowników

Stosowane powszechnie w biurowcach okna, bez opcji otwierania, uniemożliwiają szybką wymianę powietrza. W tego typu obiektach zadanie to w całości musi przejąć wentylacja mechaniczna. Przy braku odpowiedniej dbałości o czystość i sprawność, zarówno przewody wentylacyjne, jak i system klimatyzacji, stają się miejscem gromadzenia zanieczyszczeń mechanicznych i środowiskiem rozwoju wielu bakterii, grzybów oraz wirusów. Drobnoustroje, wraz z kurzem, dostają się do pomieszczeń biurowych, a następnie do dróg oddechowych osób tam pracujących. Dlatego czyszczenie i odgrzybianie tych instalacji nie tylko poprawia ich działanie, ale również gwarantuje czystość cyrkulującego w biurze powietrza. Zanieczyszczone - może być czynnikiem wielu problemów zdrowotnych, np. prowadzić do alergii, bólu głowy, podrażnienia błon śluzowych, a nawet do pojawienia się poważnych schorzeń układu oddechowego. Rzadko czyszczona wentylacja czy klimatyzacja, zamiast przyczynić się do poprawy warunków pracy pracowników może obniżyć ten komfort i spowodować częstsze zwolnienia zdrowotne, co z pewnością jest niepożądane w okresie urlopowym. 

Nie oszczędzaj na rutynowych kontrolach

Regularne inspekcje oraz czyszczenie instalacji wentylacji i klimatyzacji warto powierzyć firmom z branży facility management, które profesjonalnie zajmują się tego rodzaju usługami.  Sumienne sprawdzanie instalacji, oprócz określenia poziomu ich zanieczyszczenia, pozwala również na szybkie wykrycie i zlokalizowanie ewentualnych usterek oraz zwiększenie wydajności urządzeń. Wszelkie uszkodzenia mogą przyczyniać się do większej energochłonności, a tym samym do wzrostu opłat za pobieraną energię. Dodatkowo, zaniedbując kwestie czystości i sprawności tych instalacji, zaoszczędzone na serwisach środki „wydamy” na częstsze zwolnienia lekarskie pracowników oraz straty wynikające z obniżonej wydajności i jakości ich pracy.

Czyste i niezagrażające zdrowiu miejsce pracy to podstawa. To także wizytówka firmy i dowód na rzeczywistą troskę pracodawcy o poziom komfortu pracy w jego firmie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą serwisów klimatyzacji oraz wentylacji, które oferuje firma FM Solutions: https://apleonafms.pl/serwis-klimatyzacji, https://apleonafms.pl/serwis-wentylacji.