Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami 


Tłusty Czwartek to święto fanów słodkości i… jeden z ważniejszych dni w niejednym biurowym kalendarzu. 😊 To dobra okazja, aby w firmowej kuchni czy sali konferencyjnej zintegrować  się wokół stołu zastawionego słynnymi pączkami, faworkami i innymi słodkościami. W tym roku Tłusty Czwartek wypada 24 lutego. Tego dnia kalorie się nie liczą, dlatego wszyscy bez wyrzutów sumienia, możemy powiedzieć, że jesteśmy na „diecie od jutra”. 


Zanim przyjdzie nam zadecydować: z różą, wiśnią, a może… ze słonym karmelem, przypominamy historię tradycji tego święta. Jaka jest geneza Tłustego czwartku, skąd jego tradycja się wywodzi i jak wyglądały dawne obchody tego święta?


Kiedy obchodzimy Tłusty czwartek?


Kwestia ustalania terminu Tłustego Czwartku ma związek z tradycją chrześcijańską. To ostatni czwartek przed Wielkim Postem – czyli okresem przygotowującym do przeżycia świąt wielkanocnych. W tym roku obchody Tłustego czwartku wypadają 24 lutego, czyli zgodnie z tradycją: 6 dni przed Środą Popielcową i 52 dni przed Wielkanocą. Ten dzień zapoczątkowuje tzw. Ostatki, czyli ostatnie dni karnawału. To właśnie wtedy tradycyjnie urządzano huczne imprezy pozwalające się „wybawić” przez nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości – Wielkim Postem. 


Skąd wzięła się słodka pączkowa tradycja?


Początki tradycji Tłustego czwartku sięgają czasów starożytnego Rzymu i wywodzą się z pogańskich zwyczajów. Wtedy obchodzono „tłusty dzień”, który był dniem zwiastującym odejście zimy i początek wiosny. Rzymianie wtedy obficie ucztowali, jedząc tłuste potrawy, pijąc dużo wina i… jedząc pączki. Nie były to jednak słodkie pączki, które znamy dzisiaj. W tamtych czasach przyrządzano je w wersji słonej – w formie ciasta chlebowego nadziewanego słoniną. Słodka wersja pączków pojawiła się w Polsce ok. XVI wieku. Wówczas do słodkiego ciasta dodawano orzeszki lub migdały. Zwyczaj mówił, że ten, kto trafi na orzeszka lub migdała w swoim pączku, temu szczęście i dostatek będą sprzyjać w nadchodzącym roku. 


Tłusty czwartek dzisiaj


Jak widać zwyczaj ten, chociaż jest stary, dalej cieszy się ogromnym zainteresowaniem i z radością co roku  jest praktykowany w niejednym domu czy biurze. Słodka tradycja stała się trochę symbolem integracji społecznej. Ten zwyczaj co roku jednoczy nas we wszystkich miejscach, w których spędzamy czas w ciągu dnia. Pączki jemy w towarzystwie naszych domowników, ale też wraz z kolegami z pracy w czasie wspólnej przerwy na kawę. Z tego względu Tłusty czwartek to jeden z ważniejszych dni w niejednym biurze. Zwyczaj ten jest traktowany jako osłodzenie dnia pracy. To sposób na pewnego rodzaju integrację między współpracownikami i oderwanie się od tematów zawodowych po to, by na chwilę „zasłodzić się” podczas miłej rozmowy ze znajomymi. 


Tłusty czwartek w FM Solutions


W FM Solutions nie może być inaczej i słodka, pączkowa tradycja również jest praktykowana. Życzymy całemu naszemu zespołowi i wszystkim naszym współpracownikom smacznych pączków oraz, mimo braku migdałów i orzeszków w środku, „szczęścia i dostatku” przez cały rok.