WELL - kilka słów o certyfikacji budynków

Certyfikacja budynków zdecydowanie podnosi ich wartość i prestiż. W ostatnich latach na znaczeniu zyskują już nie tylko powszechnie znane i stosowane „zielone” certyfikaty, takie jak BREEAM i LEED. Uwaga społeczeństwa coraz częściej skupia się także na dobrostanie pracowników, którego dotyczy certyfikat WELL. Poniżej najważniejsze informacje o tym systemie. 

WELL Builiding Standard to proces certyfikacji wielokryterialnej obiektów, który sprawdza, czy przestrzeń budynku została stworzona z myślą o zdrowiu i samopoczuciu jego użytkowników. System WELL powstał w latach 2007-2014 z inicjatywy firmy Delos w Stanach Zjednoczonych. Certyfikacja opiera się na zyskującym popularność przekonaniu, że budynki, w których spędzamy znaczną część życia, mają istotny wpływ na nasz dobrostan. Został przygotowany tak, aby można było stosować go w połączeniu z innymi certyfikatami, np. popularnym BREEAM. 

System WELL jest wielokryterialny i składa się różnych funkcji, związanych z samopoczuciem i komfortem użytkowników budynków. Są one podzielone dla obiektów nowopowstałych oraz istniejących już jakiś czas. Ostateczna ocena uzyskana w procesie certyfikacji opiera się na dokumentacji nieruchomości i procedur dotyczących jej utrzymania oraz na pomiarach wykonanych przez niezależny, akredytowany zespół.

W certyfikacji WELL obowiązują trzy schematy:

 • New and Existing Buildings -  dla budynków

 • New and Existing Interiors -  dla wnętrz,

 • Core and Shell – dla obiektów w stanie deweloperskim.

W systemie znajduje się 10 kategorii z podziałem na warunki konieczne oraz opcjonalne:

 • powietrze,

 • woda,

 • odżywianie,

 • światło,

 • ruch,

 • komfort termiczny,

 • komfort akustyczny,

 • materiały,

 • umysł, 

 • społeczność.

Warunki konieczne są oczywiście obowiązkowe do uzyskania certyfikatu. Warunki opcjonalne mogą natomiast dodatkowo podnieść ocenę końcową. 

Budynki starające się o certyfikat powinny więc m.in. minimalizować zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, promować aktywny, nieograniczający się do siedzenia przed biurkiem, tryb życia i zdrowe odżywianie, minimalizować hałas wewnątrz obiektu czy zapewniać odpowiednią ilość światła dziennego dla każdego stanowiska pracy. Korzystne dla oceny będą także wszelkie udogodnienia, takie jak: restauracje, siłownie czy stacje dla rowerów na terenie obiektu. 

Certyfikat WELL można otrzymać na czterech poziomach: certified, silver, gold oraz platinium. Jest on ważny przez trzy lata, a po tym czasie można zgłosić się do procesu recertyfikacyjnego.

Uzyskanie certyfikatu to świetny krok dla firm, które już stosują rozwiązania podnoszące komfort pracowników, ponieważ zdecydowanie wpłynie on na prestiż i postrzeganie danego miejsca przez najemców. Rozpoczęcie przygotowań oraz późniejszego procesu certyfikacji będzie też bardzo korzystne dla firm, które chciałyby skupić się na dobrostanie osób zatrudnionych, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Podążanie za wskazówkami ekspertów oraz wymogami certyfikatu WELL wskaże im drogę do celu. Dbanie o komfort i dobre samopoczucie pracowników ma także wiele innych korzyści, które w ujęciu długofalowym ograniczą wydatki pracodawcy. Możemy zaliczyć do nich: lepsze nastroje wśród zespołu, a co za tym idzie - większą motywację do pracy oraz wzrost jej wydajności, mniejszą absencję pracowniczą oraz niższe składki na ubezpieczenia zdrowotne. 

Choć proces certyfikacji może wydawać się skomplikowany i czasochłonny, nie należy się tym martwić. We wprowadzaniu odpowiednich rozwiązań oraz uzyskaniu certyfikatu z pewnością pomoże zespół wykwalifikowanych Facility Managerów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą usług Apleona FMS.