Zieleń w przestrzeni biurowej

Według raportu Human Spaces: The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace, w organizacjach, które dostarczają swoim pracownikom inspirujących, zielonych i doświetlonych miejsc pracy, produktywność wzrasta o 15%. Nic dziwnego, że przy planowaniu przestrzeni biurowych uwzględniane są również rośliny, które coraz częściej stanowią nie tylko dodatek, ale wręcz oś projektu. Za sprawą zieleni niezwykle łatwo jest też odmienić oblicze istniejącego już wnętrza i nadać mu cieplejszy, bardziej przyjazny charakter. Dlaczego warto?

 

Biophilic design

 

Życie na mocno zurbanizowanych terenach „odrywa” nas od naszych korzeni, czyli funkcjonowania w otoczeniu natury. Często może to negatywnie wpływać na kondycję psychofizyczną, stan zdrowia, a także komfort pracy. Dlatego powstała koncepcja biophilic designu - sposób projektowania przestrzeni w zgodzie z ideą biofilii, czyli tak, aby na wielu płaszczyznach przywracać naturę do otoczenia człowieka. Jednym z elementów tej koncepcji jest wykorzystywanie zieleni w aranżacjach.

 

Dla oddechu pełną piersią...

 

Rośliny to naturalne „filtry” i „nawilżacze powietrza”. Doniczkowa zieleń podnosi wilgotność w pomieszczeniu, co jest niezwykle istotne w budynkach biurowych z ogrzewaniem centralnym oraz nieotwieralnymi oknami. Dodatkowo, w przestrzeniach wyposażonych w odpowiednią ilość roślin zmniejsza się liczba kolonii bakteryjnych. W 2019 roku firma 4Nautre System wraz z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego PLGBC i Politechniką Śląską przeprowadzili badanie, w ramach którego przez 12 tygodni w 10 dużych firmach analizowano oddziaływanie roślin w biurze na ludzi oraz potrzeby pracowników. Odnotowano wówczas znaczny wzrost poziomu satysfakcji z jakości powietrza w biurach w okresie, gdy wprowadzono do ich przestrzeni większą ilość zieleni.

 

Dla oka...

 

Rośliny w biurze sprawiają, że przestrzeń prezentuje się znacznie bardziej przyjaźnie i „domowo”. Ma to szczególne znaczenie w dobie post pandemicznej, kiedy powrót do biur oznacza konieczność oswojenia się na nowo z, niekiedy dość surową, przestrzenią biurową. Oprócz zwiększenia atrakcyjności wizualnej miejsca wykonywania obowiązków służbowych, rośliny mogą pełnić jeszcze jedną istotną funkcję. W trakcie intensywnej pracy przy ekranie monitora zalecane jest, aby regularnie odwracać od niego wzrok i spoglądać na zieleń w oddali. Warto umożliwić swoim pracownikom wykonywanie tego rodzaju ćwiczeń poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni. 

 

Na zdrowie!

 

W „zielonych biurach”, w związku z poprawą stanu i jakości powietrza, a także ze względu na walory i doznania estetyczne, pracownicy znacznie lepiej oceniają swoje samopoczucie i stan zdrowia. Zauważają między innymi redukcję bólów głowy czy podrażnień oczu. Widoczna jest także  różnica w odczuwaniu zmęczenia i koncentracji w zespołach. Wzrasta kreatywność. 

 

Planując rearanżację przestrzeni biurowej w duchu biophilic design, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego partnera FM, który w swojej ofercie posiada usługi z zakresu modernizacji i przebudowy oraz zarządzania projektami FIT-OUT. Daje to gwarancję kompleksowego podejścia i sprawnego przeprowadzenia procesu.